Hogyan működik a Syncronyco?
A Syncronyco terápia olyan tervezett feladatsor (ingerbevitel), amely meghatározott ismétlésszámmal kell végrehajtani, menete kötött, feladatsorokba rendezett.
A terápiában kiemelt szerepet kapnak az elemi mozgásformák, kúszás, mászás újra élése, újra tanítása, a csecsemőkori primitív reflexek leépítése, mellyel megalapozzuk a magasabb rendű mozgásformák kialakulását, rendeződését, mindez elősegíti az idegrendszer további érlelődését.
A mozgásos feladatok segítik az érzékelés, észlelés fejlődését, a testvázlat, a térbeli tájékozódás, a laterálisát, a dominancia beérését.
A feladatsorok javítják a gyermek koncentrációs képességeit, megalapozzák, segítik a figyelem jobb irányíthatóságát, a szerialitás, a ritmusérzék és a motoros kreativitás fejlődését.
A kognitív feladatok pedig a folyamatos mozgás és beszéd szinkronnal kísért feladatvégzés során érik a komplex feladat kivitelezés és az egy idejű, több csatornás figyelem is.
Motivációs elemek
A hagyományos szenzoros integrációs terápiákon túlmutatva tartalmaz továbbá a terápiás rekreációs módszertanra épülő, az egyes feladatokra és az egész terápiát átfogó módon is, motivációs elemeket, melyek:
-
elősegítik a gyermek bevonását,
-
megkönnyítik a szülővel, terapeutával történő együttműködést,
-
hatékonyabbá teszik a szenzoros integrációs terápia elemeit,
-
építik a gyermek énképét, kudarc tűrését,
-
elősegítik intrinsic (belső) motiváció kialakulását.
Fontosnak tartottuk továbbá a kognitív elemeket is felhasználni, melyek érdekesebbé teszik a terápiát, növelik a gondolkozás rugalmasságát és fejlesztik a tanuláshoz szükséges úgy mint:
-
Tanulási és memória stratégiák
-
Szabályalkotás és logikai kapcsolatok felismerése
-
Életkor specifikus általános ismeretek,
-
időben és térben való tájékozódás
-
Vizuális és auditív figyelem és emlékezet
-
Munkamemória stratégiák fejlesztése